الساندرو مندینی درگذشت

الساندرو مندینی(1931-2019)، طراح و معمار ایتالیایی، از جمله افرادی بود که نقشی حیاتی در شکل گیری و توسعه طراحی رادیکال، پست مدرن و طراحی ایتالیایی داشت. وی فارغ التحصیل رشته معماری از دانشگاه پلی تکنیک میلان (1959) است.

الهام و استفاده از عناصر فرهنگ های مختلف و بیان احساسات مختلف را میتوان ویژگی آثار مندینی برشمرد. آثاری که  مبلمان، طراحی داخلی، نقاشی، معماری و طراحی گرافیکی را در بر میگیرد. همچنین فعالیت در مجلات کاسابلا، مودو و داموس از دیگر فعالیت های مندینی بود.

در دهه 70 میلادی، مندینی از مهمترین اشخاص جنبش رادیکال دیزاین بود. در سال 1979، مندینی به استودیو الکیمیا پیوست و به همکاری با اتوره سوتساس و میکله ده لوچی مشغول شد. وی در سال 1982، آکادمی داموس را به عنوان یک مدرسه دیزاین خصوصی تاسیس کرد. وی تا زمان مرگ خود، به همراه برادر کوچکترش فرانچسکو مندینی، آتلیه دیزاین مندینی را مدیریت میکرد.

از آثار معماری وی میتوان به ساختمان "آلسی" در اومنیا، مجموعه تئاتر "Teatrino della Bicchieraia" در آرزو، برج زرد موزه گرونینگر در هلند و ... اشاره کرد. موزه گرونینگر یکی از برجسته ترین آثار معماری پست مدرن در قرن 20 به شمار میرود و به عنوان یکی از 1001”  ساختمانی که باید قبل از مرگ دید” شناخته میشود.

از آثار وی در طراحی محصول نیز میتوان به Lassú chair (1974)، چراغ رومیزی RAMUN، مجموعه محصولات آلسی و ... اشاره کرد.

مندینی در طول دوران کاری خود موفق به کسب جوایز بین المللی فراوانی شد. از جمله این جوایز میتوان به Compasso d’Oro در سالهای 1979،1981 و 2014 اشاره کرد.همچنین وی موفق به کسب عنوان شوالیه هنر و ادب از کشور فرانسه شده است.

مندینی در 18 فوریه سال 2019 جهان فرو بست.

در ادامه برخی از آثار معروف وی را با هم مرور میکنیم:


تاریخ ارسال: 1397/12/05    تعداد بازدید: 724

مطالب مرتبط:
آخرین اخبار:

ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون کارشناسی ارشد طراحی صنعتی ثبت نام کلاسهای آمادگی آزمون کارشناسی ارشد طراحی صنعتی
دوره «حضوریآنلاین» زمستانی طراحی طلا و جواهرات دوره «حضوریآنلاین» زمستانی طراحی طلا و جواهرات
عضویت در خبرنامه:


T  +98 21  26407646